Анімалотерапія – тварини лікують

animaloterapiya-tvaryny-scho-likuyutАнімалотерапія (від лат. “animal” – тварина) – вид терапії, що використовує тварин для надання психотерапевтичної допомоги. Анімалотерапія має давню історію. Стародавні греки приблизно 3 тис. років тому побачили здатність собак допомагати людям долати деякі захворювання, а єгиптяни використовували для цієї ж цілі котів. У Стародавній Індії використовували в якості ліків пташиний спів. Як самостійний метод анімалотерапія набуває популярності з другої половини ХХ ст.

Значної поширеності в психотерапевтичній практиці набула анімалотерапія у лікуванні посттравматичних стресових розладів. Використання анімалотерапії сприяє зняттю стресу, нормалізації роботи нервової системи та психіки, самореалізації, спілкуванню. Для хворих посттравматичними стресовими розладами особливо важливими результатами використання анімалотерапії є отримання навичок, що сприяють гармонізації міжособистісних відносин з людьми, психічній і соціальній реабілітації.

Дослідження поведінки дітей-егоцентриків, аутистів, з ураженням ДЦП, які практично нездатні до будь-якого виду спілкування, дозволили зробити висновок, що завдяки контакту з тваринами вдається, у деякій мірі, налагодити контакт з іншими дітьми. Для того щоб позбавити малюків від нетримання сечі та страшних снів, досить дозволити їм тримати вдома тварин.

Схожі експерименти проводив американський психіатр А. Катчер із пацієнтами з серцево-судинними захворюваннями. Лікар встановив, що тривалість життя пацієнтів збільшується, якщо поряд з ними були домашні тварини. Причину цього, схоже вдалось виявити психіатрам Дж.Лінчу і Е.Фрідман з Мерилендського і Пенсільванського університетів. Вчені встановили, що домашні тварини впливають на кров’яний тиск хворого. Навіть присутність собаки в кімнаті, може знизити тиск, те ж саме як і спостерігання за рибками у акваріумі. Викладач психології Е. Ольбріх на прикладах доказав, що якщо людина знаходиться в умовах, коли не має можливості спілкування з іншими людьми, присутність домашніх тварин для них необхідна для виживання.

Анімалотерапія є спрямована (взаємодія з тваринами в домашніх умовах без спрямованого розуміння їх терапевтичного значення) та неспрямована (використання тварин та (або) їх символів за спеціально розробленими терапевтичними програмами. Цей вид анімалотерапії використовує спеціально навчених тварин).

Деякі з видів анімалотерапії:

Іпотерапія – Зі стародавніх часів поряд з людиною були коні. Тоді ж людина звернула увагу на особливу користь яку надає їй спілкування з цією благородної твариною. Протягом століть ці знання накопичувались, оброблялись, завдяки чому у ХХ столітті виникла іпотерапія – унікальний метод лікування і реабілітації хворих найрізноманітнішими захворюваннями. Сьогодні в багатьох країнах Європи та Північної Америки працюють центри лікувальної іпотерапії – спілкування з кіньми та верхової їзди. Іпотерапію використовують при порушеннях опорно-рухового апарату, атеросклерозі, черепно-мозкових травмах, поліомієліті, шлунково-кишкових захворюваннях, простатиті, сколіозі, розумовій відсталості. Спілкування з кіньми створює стійкий позитивний емоційний фон, який є цілющим. “Тільки скачка верхи дозволяє, не відриваючись від землі відчути щастя польоту” – кажуть вершники, може в цьому головний секрет чому коні допомагають багатьом людям.

Каністерапія – лікування за допомогою собак. Прогулянка з собакою знижує імовірність серцево-судинних захворювань. Собака задовольняє дефіцит людини у спілкуванні, покращує його товариськість, сприяє зменшенню конфліктів у родині. У слині собаки (як і кішки) є фермент лізоцим, що знешкоджує хвороботворні мікроорганізми. Каністерапія рекомендується при неврастенії, істерії, психастенії та неврозах. Припускається, що собака здатна виконувати функції психотерапевта для хворих, самотніх і знедолених людей. Пацієнти, які майже не цікавилися навколишнім оточенням, із задоволенням проводили час з собаками, ходили з ними на прогулянки, пестили і турбувалися про них. З часом ці хворі, на подив лікарів, починали знову спілкуватися з людьми. Деякі тяжкохворі після анімалотерапії з собаками навіть виписувалися з лікарні.

Фелінотерапія – терапевтична дія кішок. Помічено що ці тваринки реагують на зміни самопочуття своїх господарів і при тактильному контакті з ними можуть не тільки поліпшувати настрій, а й сприяти зниженню артеріального тиску. Під час погладжування хутра кішки виникає невеличкий електричний розряд. Через рецептори, розташовані в шкірі, він передається у головний мозок людина заспокоюється та розслабляється. Релакс викликає і муркотіння кішки. Більше того, професор К.Рубін з Північної Кароліни, досліджуючи муркотіння встановив, що їх звукові вібрації (частота від 20 до 50 Герц), стимулюють процес зцілення, пришвидшують загоєння ран, сприяють зрощуванню переломів. Тривала дружба з кішкою зміцнює імунітет, сприяє здоров’ю та довголіттю.

Анімалотерапія має свої протипокази. В першу чергу, це алергія на шерсть та слину певної тварини. Не варто використовувати зоотерапію при гострих інфекційних захворюваннях пацієнта. Тим, хто з ненавистю чи агресією відноситься до певного виду тварин або має тяжкі порушення психіки також вона протипоказана.

Та все ж таки, анімалотерапія є одним з найбезпечніших методів терапії, що практично не має обмежень та доступна кожному. Звичайно, це не панацея, а тільки один з видів додаткового лікування. Якщо з вами буде собака, кішка або інша тварина ви додасте собі здоров’я.

Література:

  1. Вовченко І.В. Іпотерапія як складова частина в реабілітації дітей з церебральним паралічем / Вовченко І.В., Євтушенко О.С. Євтушенко С.К. // Соціальна педіатрія; Зб. наук. праць. – К.: Інтермед, 2003. – С. 144-146.
  2. Ильин Д.П. Болезни суставов и спины в пожилом возрасте: [в т.ч фелинотерапия]. СПб Вектор. 2008.- 125 с.
  3. Коти проти осінньо депресії // Фармацевт практик. – 2015. – №10. – С. 22.
  4. Пономарь Н.В. Влияние иппотерапии на хронический вертеброгенный болевой синдром // Всеукраїнський форум нейрореабілітації та медико-соціальної експертизи: перший міжнародний конгрес, 28-29 березня 2013 року. – К.- Б.в. – С.27.
  5. Славина Л. Анималотерапия помогает людям // Предупреждение. – 2010. – №9 (45).- С. 64-68.
  6. Фелінотерапія: як вилікуватись за допомогою кішки // Феномен людини. – 2017. – Вип.61. – с. 36-38.
  7. Цверава Д.М. Иппотерапия: лечебная верховая езда: науч. издание / Д.М. Цверава. – К., 2012. – 152 с
  8. Черненко І.І. Сучасні методи психологічної терапії хворих із посттравматичними стресовими розладами в контексті їх медико-соціального значення [анімалотерапія] / І.І. Черненко, І.А. Чухно // Міжнародний неврологічний журнал. – 2017. – N 5. – С. 112-115. –
  9. Чудная Р.В. Лечебные аспекты иппотерапии / Р.В. Чудная, А.С. Бураго // Соціальна педіатрія та реабілітологія. – 2012. – № 2. – С. 43-47.