Ангіни влітку

anginy-v-litkuЗапальні захворювання горла, зокрема ангіни, через медичну та соціальну важливість знаходяться у центрі уваги. Багато десятиліть ця проблема обговорюється на численних конференціях і з’їздах вітчизняних та зарубіжних оториноларингологів. Центральною темою є питання етіології, діагностики, клініки та лікування ангіни, також попередження ускладнень. Проблема ангіни, як і раніше, залишається актуальною. 

Ангіна — це запальний процес піднебінних мигдаликів, що має тривалий перебіг та розвивається на тлі зниженої опірності організму. Ангіна походить від латинського слова angere — стискати, здавлювати. Захворювання можуть викликати віруси, бактерії, грибки, є заразним. При хронічній ангіні можливі загострення — рецидивуючі ангіни та тонзиліти, а також такі захворювання, які етіологічно та патогенетично пов’язані з піднебінними мигдаликами. Це захворювання серця — ревмокардит, септичний ендокардит, суглобів — ревматичний та інфекційний поліартрит, нирок — нефрит, нефроз, пієліт тощо.

На ангіни хворіють цілий рік, і літо не є винятком. Більше того, в останні роки лікарі та епідеміологи відмічають значне зростання захворюваності саме влітку, ніж взимку. Цьому явищу є багато пояснень. Влітку повітря прогрівається до високих температур, а організми людей ще не увійшли в літній біоритм. Тому ранні купання в ставках та озерах викликають переохолодження. Також вживання холодних напоїв і продуктів — особливо морозива — сприяють появі ангіни.

Як убезпечити себе від літніх ангін? Що під силу зробити кожному, щоб не захворіти й не зіпсувати собі літній відпочинок? Лікарі на це дають слушні поради: вони закликають загартовуватися всім — і діткам, і дорослим. Адже відомо, що хворобу легше попередити, ніж лікувати. Вчасно вжиті заходи профілактики приводять до зменшення захворюваності. Отже, найперше — щоденне обтирання тіла водою, спочатку кімнатної температури з поступовим переходом до холодної. Потім розтирання шкіри рушником до почервоніння — це підвищує опірність організму та зменшує можливість захворіти ангіною. Ввлітку дозовані сонячні ванни та нетривалі купання у ставках, озерах чи на морі. Лікарі радять місцеве загартовування — полоскання рота водою спочатку теплою, потім холоднішою — це сприяє підвищенню опірності слизової оболонки рота до дії охолодження. І тоді морозиво чи холодний напій в спеку не викличе хворобу.

Таким чином, проблема ангіни влітку набуває особливого значення. Розвиток  хвороби залежить від стану місцевого та загального імунітету, від можливості переходу гострого запалення піднебінних мигдаликів у хронічне. Ось чому заходи, спрямовані на попередження та лікування ангіни, одночасно спрямовані й на профілактику.

Література:

  1. Безверхняя Л. Средство от простуды: закаливание // Фармацевт-практик. — 2013. — № 2. — С. 28-29.
  2. Валецька Р. Педагогіка здоров’я дитини [загартовування] // Бібліотека сімейного лікаря та сімейної медсестри. — 2017. — № 1. — С. 42-45.
  3. Демецкая А. Что мы знаем об ангине // Фармацевт-практик. — 2012. — № 11. — С. 30-31.
  4. Опасность «бархатного» сезона [ангіни і застуда] // Фармацевт-практик. — 2014. — № 9. — С. 46.
  5. Приметы сезона [ангіни] // Фармацевт-практик. — 2014. — № 10. — С. 35.
  6. Чистякова В.Р. Ангина и хронический тонзиллит (аналитический обзор) // Вестник оториноларингологии. — 2012. — № 1. — С. 68-76.