8 вересня – Міжнародний день фізіотерапії (World Physical Therapy Day)

8 вересня українська громадськість відзначає Міжнародний день фізіотерапії (World Physical Therapy Day).

Відзначення цієї дати було започатковано у 1996 році за ініціативою Всесвітньої конфедерації фізичної терапії, яка була створена у 1951 році у м.Копенагені і є єдиним міжнародним рупором фізіотерапевтичної галузі. До неї входять понад 350 000 фізіотерапевтів з усього світу і 106 організацій-членів WCPT. Всесвітня конфедерація фізичної терапії співпрацює з іншими міжнародними організаціями, в тому числі з Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ) і включає в себе п’ять регіонів: Африка, Азія, Європа, Північна Америка, Південна Америка. Щорічно на сайті організації можна переглянути звіти про відзначення Дня фізіотерапії у всіх країнах-членах конфедерації.

Нагадаємо, що фізіотерапія це одне з найстаріших лікувальних напрямків медицини, яке займається питаннями фізіологічного і лікувального впливу різних фізичних факторів на організм людини. За допомогою фізіотерапії проводиться найчастіше реабілітація пацієнтів, які страждають захворюваннями опорно-рухового апарату, нервової системи. Мета фізіотерапії – це лікування будь-якого захворювання, використовуючи експериментальні фізичні методи впливу на тіло пацієнта.

Фізіотерапія – це також галузь науки, яка вивчає і використовує лікувальні властивості природніх і штучно створених фізичних факторів. Ці фактори лягли в основу методів фізіотерапії, які успішно застосовуються уже досить тривалий час. Методи фізіотерапії використовуються для відновного лікування опорно-рухового апарату, спортивної реабілітації і профілактики захворювань.

Сучасна фізіотерапія володіє великою кількістю різних фізичних факторів, які мають свій специфічний механізм дії. Методи фізіотерапії, особливо сучасні фізіотерапевтичні методи, володіють сильним знеболюючим, протизапальним та біостимулюючим ефектами, що дозволяє використовувати їх при дуже багатьох захворюваннях. Важливим являється і той факт, що ці методи можна застосовувати як в гострий період захворювання, так і в хронічний, а також в період реабілітації.

Отже, коротенько про методи фізіотерапії.

Методи сучасної фізіотерапії можна розділити на певні групи, в залежності від використання того чи іншого фізичного фактора.

  • Методи фізіотерапії з використанням електричного струму.

До цієї групи відноситься всім відомий метод фізіотерапії – електрофорез, який передбачає введення медикаментів під впливом гальванічного струму. Він має право на існування, але сучасна електротерапія володіє великою кількістю різних струмів, які самі по собі мають сильний терапевтичний ефект без додаткового використання медикаментів і абсолютно безпечні для пацієнта. Це tens-струми, діадинамічні і струми Фарадея, ампліпульстерапія, дарсонвалізація і багато інших.

Новинкою є високотонова терапія, яка добре знеболює і стимулює загальний метаболізм організму.

  • Методи фізіотерапії з використанням магнітного поля.

Магнітотерапія передбачає використання постійного і імпульсного магнітного поля, а також магнітного поля високої частоти. До останньої групи відносяться наступні методи фізіотерапії: індуктотермія, ультрависокочастотна, дециметрохвильова, сантиметрохвильова і міліметрохвильова терапії. Всі вони мають певні переваги, які пов’язані з можливостями самих приладів.

  • Лікування електричним полем високої напруги.

До цих методів відноситься використання імпульсного електричного поля високої напруги і Франклінізація.

  • Методи фізіотерапії з використанням механічних коливань.

Ультразвукова терапія відома завдяки своїй протизапальній, протинабряковій та знеболюючій дії. Метод використовує різні частоти, які дозволяють впливати як поверхнево, так і вглиб тканин. Це дозволяє проводити лікування запальних захворювань суглобів, таких, як артрит, впливати на м‘язи для їх розслаблення при спазмі.

Лікування суглобів не було б таким ефективним без ще одного методу. Це метод лікування з допомогою ударної хвилі, який дозволяє впливати на патологічні відкладення солей кальцію, а також чудово знеболює і відновлює рух. Це ударно-хвильова терапія.

Окремим методом є вібротерапія – лікування механічними коливаннями.

  • Методи фототерапії.

До цієї групи відноситься ультрафіолетова терапія, лікувальне застосування видимого спектру, інфрачервоного випромінювання, а також лазеротерапія.

Поява лазеротерапії ознаменувала нову еру у фізіотерапії. Це чудовий біостимулятор, який здатний відновлювати хрящову тканину, прискорювати процеси регенерації і знеболювати. Лікування артрозу суглобів з допомогою цього методу фізіотерапії стало більш ефективним.

Сучасним методом лазеротерапії є HILT-терапія. Лазер високої потужності дозволяє проникати глибше в тканини, що дуже важливо при таких захворюваннях, як коксартроз, лікування якого утруднене через глибоке залягання самого суглоба.

  • Методи фізіотерапії з використанням температурного фактора.

Теплові процедури широко застосовуються для посилення кровообігу, зменшення запального процесу та знеболення. Вигрівання проводиться з допомогою парафіну, озокериту, сольових грілок, грязевих аплікацій та інше.

Фізіотерапія використовує також екстремальний холод у вигляді таких процедур, як локальна кріотерапія і кріосауна. Вони викликають різке звуження судин, після чого наступає компенсаторне їх розширення, що значно покращує кровопостачання. Крім того, такий стресовий фактор стимулює захисні сили організму.

  • Водолікування.

До цієї групи відноситься гідромасаж, різні види душа: циркулярний, висхідний, душ Шарко; також різноманітні ванни: контрастні, хвойні, скипидарні, радонові, перлинні та інші. Підводна витяжка являє собою поєднаний вплив сили витягування і гідромасажу з допомогою спеціальних форсунок. Це особливо важливо для розслаблення з метою безпечного витягування сегментів хребта, особливо, коли проводиться лікування міжхребцевої грижі.

Не слід також забувати, що механічний масаж, а також ручний масаж спини являються одними із методів фізіотерапії.

Список літератури:

1. Карепов Г. В. ЛФК и физиотерапия в системе реабилитации больных травматической болезнью спинного мозга / Карепов Г. В. – Київ : Здоров’я, 1991. – 184 с.

2. Клячкин Л. М. Физиотерапия : учебник / Клячкин Л. М., Виноградова М. Н. – Москва : Медицина, 1988. – 272 с.

3. Мухін В. М. Фізіотерапія / В. М. Мухін // Фізична реабілітація : підручник. – 3-тє вид., перероб. та доповн. – Київ : Олімп. література, 2009. – С. 70 –95.

4. Пономаренко Г. Н. Спортивная физиотерапия : [монография] / Г. Н. Пономаренко, В. С. Улащик, Д. К. Зубовский. – Санкт-Петербург : [б. и.], 2009. – 317 с. – ISBN 978-5-91263-008-8.

5. Свістельник І. Фізіотерапія / Ірина Свістельник // Фізична реабілітація : анот. бібліогр. покажч. друк. та електрон. видань трьома мовами. – Київ : Кондор, 2012. – С. 318–480.

6. Федорів Я.-Р. М. Загальна фізіотерапія : навч. посіб. / Я.-Р. М. Федорів, А. Л. Філіпюк, Р. Ю. Грицко. – Київ : Здоров’я, 2004. – 222 с