Анемії у вагітних

anemia-vagitnyhМатеринство – найвідповідальніший етап в житті кожної жінки. Підготовка до цієї події має визначальне значення для подальшого розвитку дитини. Стан вагітності для жінки є дуже вразливим до різних хвороб та інфекцій, інших негативних факторів. Одним з таких негативних станів є анемія майбутньої матері.

Анемічні стани вагітних являють собою патологію вагітності, а також тяжкі наслідки та мають велике значення для матері, плода і новонародженого. Анемії загалом мають від 30 до 90% вагітних жінок.

Анемія — це такий стан крові, при якому загальний вміст гемоглобіну в організмі нижче за норму. Зовні це проявляється блідістю шкіри і видимих слизових.

Анемія вагітних містить низку анемічних станів, які утворюють одну групу захворювань. Вона спостерігається у переважній більшості майбутніх мам. Це зумовлено тим, що кисень і поживні речовини проникають не тільки до маминих органів, а й забезпечують ним майбутнього малюка. Потреба в кисні зростає через підвищене серцебиття і дихання. Додатково залізо потрібне для зростаючої матки – для створення м’язових волокон, для формування плаценти.

Основним споживачем маминих запасів заліза є майбутній малюк, якому цей елемент необхідний для формування тканин і органів, для створення власної системи кровообігу і клітин крові. Отже, заліза потрібно багато. Проте з їжею можна одержати не більше, як 2 мг цього елементу. Це пов’язано з тим, що через травний тракт більше засвоїтися не може. В результаті, через таку невідповідність між витратами та поповненням запасів виникає залізодефіцит. Розвиток анемії провокує низка факторів. До таких факторів відносяться:
1) Перенесені вірусні інфекції.

2) Екстрагенітальні захворювання: ревматизм і вроджені вади серця, хронічний пієлонефрит, цукровий діабет тощо.

3) Рясні та тривалі менструації (що призводить до значної втрати запасів заліза до вагітності).

4) Виразкова хвороба з прихованими внутрішніми кровотечами.

5) Шкідливі звички.

Розрізняють легкий та середній ступінь анемії. Легкий ступінь протікає майже безсимптомно і діагностується лише за результатами аналізів крові. Тому важливо вчасно відвідувати лікувальні заклади та здавати всі необхідні аналізи. Середня ступінь анемії характеризується блідістю, швидкою стомлюваністю, запамороченням, прискореним серцебиттям, задишкою, зниженням артеріального тиску. Можлива часта непритомність. Розвиток другої стадії являється результатом бездіяльності та неефективності лікування першої легкої стадії.

Анемія для вагітної та дитини є дуже шкідливою. Низький гемоглобін знижує забезпеченість киснем організму мами та дитини, що може призвести до пренатальної гіпоксії плоду. Це загрожує погіршенням розвитку організму плоду, виникає ризик тератогенних порушень, передчасних пологів і затримки розвитку плоду. Для самої жінки анемія без лікування загрожує такими тяжкими наслідками, як токсикози та гестози, ускладнюється пологами, можуть виникати післяпологові кровотечі.

Оскільки організм жінки не може засвоїти значні обсяги заліза за добу, необхідно подбати про запаси цього елементу до вагітності. Як профілактику рекомендують лікувальне харчування, багате залізом. Надзвичайно поживною є печінка, яловиче м’ясо, гречана крупа, соя, бобові, вівсяна крупа, шпинат, буряк, яблука (червоні), гранат і хурма. Незадовго до запланованої вагітності можна розпочати приймання спеціальних вітамінних комплексів для вагітних.

Ці всі заходи повинні проводитися під суворим наглядом лікаря, щоб не нашкодити здоров’ю жінки та майбутньої дитини.
Діти – наше майбутнє. Тому необхідно піклуватися про здоров’я майбутніх матусь. Жінка повинна сама завчасно зробити все необхідне для народження здорових дітей. Щоб цей день став самим радісним та щасливим у її житті.

 

Список використаної літератури з фонду нашої бібліотеки:

  1. Анчева И.А. Риск возникновения осложнений в родах и послеродовой период у женщин с анемией // Здоровье женщины. – 2015. – N 10. – С. 98-100.
  2. Бенєвський О.В. Профілактика невиношування і залізодефіцитної анемії у вагітних з тиреотоксикозом // Здоровье женщины. – 2014. – № 2. – С. 64-65.
  3. Бенюк В.О. Особливості перебігу залізодефіцитної анемії у вагітних залежно від менеджменту // Здоровье женщины. – 2015. – № 5. – С. 49-52.
  4. Вдовиченко Ю.П. Анемія вагітних – фактор ризику розвитку акушерської та перинатальної патології (огляд літератури) // Здоровье женщины. – 2016. – N 3. – С. 62-65.
  5. Видиборець С.В. Оптимальний вибір іонних і неіонних препаратів заліза при лікуванні залізодефіцитної анемії у вагітних (погляд на проблему) // Здоровье женщины. – 2015. – № 8. – С. 34-41.
  6. Железодефицитная анемия в акушерстве и оперативной гинекологии: современные подходы к профилактике осложнений и восполнению дефицита железа / подгот.: Ю. Когут // Здоровье женщины. – 2015. – N 10. – С. 24-27.
  7. Жук С.І. Залізодефіцитна анемія вагітних // Здоровье женщины. – 2014. – № 8. – С. 40-42.
  8. Кулаков В.И. Железодефицитная анемия и беременность // Здоровье женщины. – 2015. – № 9. – С. 21-24.
  9. Профілактика залізодефіцитної анемії при багатоплодовій вагітності: інформ. лист з проблеми “Акушерство і гінекологія”. Вип. 34. – Київ: Укрмедпатентінформ, 2015. – 3 с.
  10. Рудник В.Л. Анемія вагітних: вплив на перебіг вагітності і стан кровотворення // Буковинський медичний вісник. – 2012. – № 4. – С. 141-145.