ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ДОНОРА КРОВІ

Гуманістами не народжуються – гуманізм виховується.

den-donoraВсесвітньою асамблеєю охорони здоров’я у травні 2005 року була прийнята резолюція WHA58.13 про встановлення Всесвітнього дня донора крові. Проводиться Всесвітній день донора 14 червня в день, коли народився австралійський лікар, імунолог Карл Ландштейнер, який отримав Нобелівську премію за відкриття груп крові людини.

Кров як лікувальний засіб незамінний. Єдиним джерелом цього безцінного лікувального засобу може бути тільки донор. Слово “донор” від латинського donare – дарувати! Донор людина, що дарує свою кров. Моральні витоки донорського руху – гуманізм, доброта, патріотизм.

Донором може бути кожна здорова людина у віці від 18 до 60 років незалежно від статі, професії. У осіб які не досягли 18 років, брати кров категорично забороняється. Питання про взяття крові у осіб більш ніж 55 років вирішується індивідуально. До того, як здати кров донори проходять спеціальне обстеження.

Обстеження донора в установах служби крові починається з визначення кількості гемоглобіну у крові та встановлення групи крові. Вміст гемоглобіну у донора встановлюється для виявлення недокрів’я, яке може бути симптомом хвороб. Показник гемоглобіну важливий але не єдиний показник, тому в обстеження входить співбесіда і огляд лікаря, вимірювання артеріального тиску, пульсу, з наступними біохімічними і серологічними аналізами крові. Кров у донора беруть з ліктьової вени, забезпечуючи абсолютну стерильність заготівлі крові.

Одноразова доза взяття крові не перевищує 450 мл. Повне відновлення складу крові у організмі донора відбувається через 2 місяця, Протягом року донор може здати кров до 5 разів. Мірою запобігання взяття і використання крові від хворих венеричними хворобами, поряд з ретельним обстеженням є вимога наявності паспорта у людини, що здає кров, паспорт дозволяє встановити особу донора і при необхідності перевірити його амбулаторну карту.

Сучасний донорський рух розвивається у двох напрямах: залучення усього здорового населення до надання крові і створення спеціальних груп донорів. До спеціальних груп відносяться: донори з рідкісним фактором крові: наприклад з резус-негативний фактор крові, донори стандартних сироваток, донори плазми, донори кліток крові, донори кісткового мозку, імунні донори. Приєднуйтесь до тих людей котрі допомагають іншим не з якихось прагматичних міркувань, а виключно за покликом серця.