5 причин залишити медичну бібліотеку

5_reasonsОдним із ключових процесів ХХІ століття є глобалізація, вона торкнулася всіх сфер життя і показує свої явні економічні переваги такі як економія на масштабах виробництва і координація дій в різних сферах. Проте, існує і ряд недоліків технологічне відставання, ріст безробіття в результаті поширення нових технологій, ставлення власних інтересів вище державних.

Ідея об’єднати Рівненську обласну універсальну наукову бібліотеку та Рівненську обласну медичну бібліотеку не нова та відповідає канонам глобалізації, але чи доцільне таке об’єднання як сьогодні так і в цілому?

Наведемо вам 5 основних причин не закривати і не переносити медичну бібліотеку.

1. Рівненська обласна медична бібліотека – одна з кращих медичних бібліотек України. Це ствердження стосується обслуговування, забезпеченості літературою, розміром фонду, наявної мережі медичних бібліотек області, поєднання традиційних та нових форм роботи, а також і приміщення, де РОНМБ знаходиться. Показниками своєї роботи вона поступається лише кільком медичним бібліотекам у містах-мільйонниках.

2.  РОМНБ – єдиний науковий медичний центр в області, який займається узагальненням і систематизацією інформації щодо медицини Рівненщини. Тут накопичена література про фундаментальні засади медицини і постійно з’являються джерела про нові сучасні методи профілактики, діагностики та  лікування. Вся ця інформація науково обробляється з метою швидкого пошуку та доступу до неї медичних працівників не лише області, а й усієї України.

На даний час в медичну бібліотеку надходить обов’язковий примірник медичної інформації, яка за різними державними документами, перестане надходити в медичний відділ, оскільки існує багато науково-дослідних інститутів, інформаційних центрів, кафедр, які надсилають таку інформацію лише в медичні бібліотеки для практичного використання лікарями.

Також звучать тези, що ніби бібліотеки зараз нікому не потрібні, все можна знайти в Інтернеті. Але це не так, справді необхідна медична інформація в всесвітній мережі часто відсутня, а при наявності такої коштує чималих коштів і далеко не кожен медик може собі її дозволити. Це не художню книжку з Інтернету скачати!

3. Погіршиться обслуговування медичних працівників. Якщо медична бібліотека перестане існувати, медики не зможуть отримувати свою інформацію швидко, якісно і головне, безкоштовно, оскільки медичний відділ не буде пріоритетним в  Рівненській обласній універсальній науковій бібліотеці і буде підпорядковуватися внутрішнім правилам і вимогам бібліотеки.

4. Зруйнується мережа медичних бібліотек України, яка на сьогодні налічує 870 бібліотек, оскільки зникне не лише РОНМБ, а й всі бібліотеки в лікувально-профілактичних установах області, координувати роботу яких просто не буде кому. Також припинить свою роботу і корпорація медичних бібліотек, в яку входить Рівненська обласна наукова медична бібліотека і яка працює для створення каталогу періодичних медичних ресурсів для всієї України.

5. І, нарешті, економічне питання. Було підраховано, що для переміщення РОНМБ у приміщення по вул. Короленка, 6 повинно витратитися близько 1 мільйона державних коштів, сюди входять лише переобладнання приміщення, яке не підходить для медичної бібліотеки, мінімальний ремонт, купівля нових стелажів, оскільки в медичній бібліотеці вони високі, та інші поточні витрати такі як заміна світильників, тощо. В цю суму не було враховано кошти на переїзд, зміну юридичної адреси та пов’язані з цим витрати, тощо. Варто зауважити, що навіть при переобладнанні туди поміститься лише 80 тисяч примірників літератури із 205-тисячного фонду РОНМБ.

Щодо повного відцифровування фонду медичної бібліотеки, то це справа теж доволі затратна, оскільки потрібно закупити спеціальну дорого вартісну техніку, яка буде сканувати і таку, яка буде в подальшому зберігати цифрові копії. Також подальше знищення паперових носіїв може призвести до обмеження доступу, або повного знищення інформації, адже банальне вимкнення електроенергії чи вірус і лікар не зможе отримати необхідної літератури.

Загалом, можна зробити висновок, що переміщення медичної бібліотеки значно перевищить її нинішній річний бюджет, що не призведе до економії, а навпаки збільшить витрати на утримання РОНМБ.

Нагальним є і збереження робочих місць, оскільки відомо, що будь-яке об’єднання потягне за собою скорочення, яке торкнеться обох бібліотек.

Отже, чи варто це робити взагалі і конкретно сьогодні, коли у держави є інші більш нагальні питання і ми повинні думати про те, як зберегти мир, а не про те як руйнувати те, що добре працює і приносить результати?