5 міфів про харчування, які вам потрібно знати

den-harchuvannya

Нині, що не день – нові тенденції у харчуванні. То забороняють всім дорослим пити молоко, то їсти яйця, то хліб.

Чи дійсно звичні з дитинства продукти такі шкідливі? А повнота – ознака поганого здоров’я? Насправді не все так однозначно. Науковці спростовують найбільш поширені міфи про харчування.

Міф 1. Худі люди – здорові, повні – хворі

Достатню чи надмірну вагу людини прийнято рахувати за індексом маси тіла (ІМТ): наявні кілограми потрібно поділити на квадрат росту (у метрах квадратних). Наприклад, індекс маси тіла для людини, яка важить 65 кг при зрості 170 см: 65/1,72 = 22,5. Це норма. Якщо ІМТ менше за позначку 18,5, то маса тіла людини недостатня для неї. Діапазон від 18,5 до 24,9 свідчить, що маса тіла людини в нормі. 25,0-29,9 – вказує на наявність надлишкової ваги. Понад 30 – ознака ожиріння.

Це приблизні значення, адже ще важливо враховувати, наприклад, вік та стать. Людина може мати здорову вагу, прекрасне фізичне самопочуття, але не виглядати як струнка модель. Загальновідомо, що надлишкова вага має купу ризиків: вища ймовірність діабету другого типу, серцево-судинних захворювань тощо.

Проте й недостатня маса тіла багато чим нам загрожує. Зокрема, проблемами з плідністю, ламкістю кісток та слабкою імунною системою.

Міф 2. Сніданок – найголовніший прийом їжі

Як стверджують біологи, сніданок дійсно важливий для дітей і підлітків. У них ще не налагоджений глюконеогенез (метаболічний шлях утворення глюкози з нецукрових сполук) і вони дуже голодні без сніданку.Тому можуть гальмувати, втрачати увагу чи вередувати. Для решти людей все залежить від біоритмів та стану здоров’я.

Якщо людина належить до так званого вечірнього хронотипу (сови), то апетиту вранці може не бути. Не треба змушувати себе їсти, – пояснють науковці. Тим більше, що в такому разі люди їдять щось солодке, легке, а не те, що в ідеалі потрібно на сніданок (повноцінний прийом їжі, третина калорій за день).

Сніданок також важливо не пропускати вагітним та людям, які мають харчуватися за графіком, через наявність певних захворювань (наприклад, при діабеті).

Міф 3. Існують продукти, які можуть пришвидшити обмін речовин

Здорове харчування має значення. Воно корисне для кишківника, не затримує зайву рідину, й загалом впливає на зниження ваги. Але продукти не пришвидшують метаболізм, для цього потрібно більше рухатись, – наголошують ендокринологи.

На швидкість нашого обміну речовин впливає низка факторів:

  • комплекція нашого тіла. Чим більше у людини м’язів, тим більше калорій вона спалює навіть у стані спокою;
  • стать. Чоловіки схильні втрачати більше калорій, ніж жінки знову ж таки через те, що мають більше м’язової тканини;
  • вік. З віком м’язової тканини стає менше, отож сповільнюється й швидкість нашого метаболізму;

А ще великий вплив має генетика, стиль життя, якість сну тощо.

Міф 4. Треба пити багато води

Рекомендація про те, що потрібно пити 2,5 літри води, з’явилася ще у 1945 році. Ну, хто цього не чув? Хто не намагався силоміць влити в себе рекомендовану дозу? Навіть лікарі часто уточнюють, що суп, чай, сік, компот – не рахуються.

Це неправда. Все рахується. Всі чомусь забули дуже важливу частину рекомендації 1945 року: більшість необхідної нам рідини вже міститься у готових продуктах. На нашу потребу в рідині впливає купа факторів – від фізичних навантажень до медичних показників. Вода дійсно є найкращим вибором, якщо хочеться пити. Отож, хочете пити – краще пийте воду. Але якщо за день ви напилися багато чаю або компоту – не силуйте себе ще додатковими 2,5 літрами води.

Міф 5. Молочні продукти – шкідливі

У дитинстві нам розповідали, що молоко – це здоров’я. Тепер все частіше чуємо, що воно не корисне, особливо для дорослих. Молочні продукти – це гарне джерело кальцію й адекватне його споживання людиною, яка не має специфічних протипоказань, – цілком здорова практика. Їх не можна споживати тим, хто має лактозну недостатність, а також в період загострення захворювань підшлункової залози (хронічний панкреатит) та запальних захворювань кишківника.

Переважна більшість людей народжується з ферментами, які дозволяють перетравлювати лактозу або молочний цукор, але з віком кількість цих ферментів знижується. Одне дослідження стверджує, що 75% дорослих людей втрачають здатність перетравлювати молоко на якомусь етапі свого життя.

Як зрозуміти, що є непереносимість лактози? Якщо після споживання молочних продуктів ви відчуваєте газоутворення, здуття або діарею то, можливо, це непереносимість лактози. Тоді варто звернутись до лікаря та пройти спеціальні тести.

Джерело: https://bit.ly/3lyR5UR