12 ЛИСТОПАДА — ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З ПНЕВМОНІЄЮ

денб боротьби з пневмонієюЦей день став відзначатись завдяки Дитячому фонду ООН (ЮНІСЕФ) і Всесвітній організації охорони здоров’я, які в 2009 році оголосили 12 листопада днем початку кампанії по боротьбі з дитячою пневмонією. Свою роботу кампанія почала зі збору коштів, які пішли на лікування хворих дітей країн Азії та Африки, де найбільш поширене це захворювання.

Мета Всесвітнього дня боротьби з пневмонією — залучення до вирішення проблеми фахівців охорони здоров’я, владних чиновників та потенційних донорів. Адже захворювання органів дихання дуже поширені у дітей. Не випадково пневмонія є головною причиною смертності дітей раннього віку.

Тому батьки повинні знати, чому виникає запалення легень, які його перші ознаки та як запобігти хворобі, особливо у маленьких дітей. Запалення легень у дітей, як і в дорослих, спричинюють особливі мікроби — стафілококи, пневмококи та інші види бактерій. Певна кількість цих вірусів завжди є у верхніх шляхах дитини, проте за звичайних умов вони не спричинюють захворювання. Все залежить від стану організму: якщо дитина міцна і її організм чинить опір інфекції, віруси і мікроби не розмножуються у великій кількості і не проникають у легеневу тканину. Коли діти протягом цілого року систематично бувають на відкритому повітрі, це тренує їхній організм і робить його нечутливим до коливань погоди.

Маленькі діти погано пристосовуються до змін навколишнього середовища і потерпають від цього більше, ніж старші діти. Наприклад, якщо в кімнаті, де живе дитина, душно і вона погано провітрюється, в ній сушать пелюшки і перуть білизну, курять, постійно перебуває багато людей, то це ослаблює організм немовляти, ще більше знижує його захисні властивості і здатність бронхів до самоочищення, різко погіршує газообмін у легенях. В такої дитини можуть розвинутись недокрів’я, рахіт, ексудативний діатез, знизитись маса тіла. Дорослі ж можуть навіть не помічати усіх цих несприятливих чинників і жити в таких умовах з меншою шкодою для свого здоров’я.

Особливо багато шкоди завдає організму дитини тютюновий дим. Адже нікотин негативно впливає на дихальну і серцево-судинну системи, проникаючи в кров він поступово отруює організм дитини. Це явище дістало навіть спеціальну назву — пасивне куріння.

У маленьких дітей запалення легень виникає найчастіше як ускладнення грипу або гострої респіраторної вірусної інфекції, тому захворювання у них звичайно починається з нежитю, чхання, кашлю і підвищення температури. Грудна дитина при цьому гірше їсть, стає вередливою, неспокійною, у неї порушується сон. Після призначеного лікарем лікування за 3-4 дні ці симптоми зменшуються і на 5-7 день більшість дітей видужує. Тому дуже важливо починати лікування вже з першої атаки хвороби.

У деяких дітей запальний процес поширюється з верхніх дихальних шляхів униз по дихальній системі на бронхи, а потім і на легені, розвивається ускладнення — пневмонія.

Пневмонія у маленьких дітей — дуже серйозне захворювання, при якому потрібен щоденний лікарський нагляд, тому найкраще щоб лікування проходило в стаціонарі. Полегшує стан дитини призначення аерозолей та інгаляцій, повніше і швидше розсмоктуються вогнища запалення від застосування фізіотерапевтичних процедур. Батькам потрібно знати і те, що в маленьких дітей бувають такі форми запалення легень, при яких температура залишається нормальною або тільки трохи підвищується до 37,2-37,4С. Але якщо при цьому є частий болісний кашель, важке і дуже прискорене дихання, то підозру на пневмонію не можна легко і безпечно відкидати тільки на тій основі що температура невисока. У таких випадках дитину потрібно повторно показати лікареві, який може знайти інші симптоми, які підтверджують діагноз пневмонії.

Для дитини, хворої на запалення легень є дуже важливим старанний догляд. Першим помічником лікаря при цьому є мати, яка виконує всі настанови і рекомендації до повного видужання маляти.

Хворому на пневмонію потрібне забезпечення доступу чистого прохолодного повітря. Починають це ще в домашніх умовах і продовжують під час перебування в стаціонарі. Кімнату хворої людини систематично і довго провітрюють, стежачи за тим, щоб двері були зачинені на той час коли відчинене вікно, тому що хворі на пневмонію чутливі до протягів.

Щоб зволожити повітря потрібно щодня протирати вологою ганчіркою підвіконня, батареї і підлогу. Дуже важливо щоб у кімнаті була нормальна температура, не вище 18 С.

Уже з грудного віку немовля потрібно активно привчати до свіжого повітря і коливань температури, при цьому організм поступово буде загартовуватися і надалі не реагуватиме нежитем, кашлем на найменше охолодження та зміну погоди. Загалом, особам, схильним до простуди, особливо людям похилого віку і маленьким дітям, слід уникати різких охолоджень.

Література по даній темі знаходиться в Рівненській обласній науковій медичній бібліотеці.

Список використаної літератури:

 1. Андрух В. Пневмонії у дітей: сучасні засади курації // Бібліотека сімейного лікаря та сімейної медсестри. – 2015. – № 3. – С. 25-30.
 2. Гончаров К.А. Негоспітальна пневмонія: погляд на проблему // Військова медицина України. – 2011. – Т. 11, № 2. – С. 37-42.
 3. Госпітальна пневмонія у дорослих осіб: етіологія, патогенез, класифікація, діагностика, антибактеріальна терапія // Український пульмонологічний журнал. – 2013. – № 3. – С. 5-18.
 4. Демчук А.В. Негоспітальна пневмонія та коморбідність: особливості клінічного перебігу: матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю “Актуальні питання коморбідності при захворюваннях органів дихання та туберкульозі”, 1-2 жовтня 2015 р., Чернівці // Туберкульоз, легеневі хвороби, ВІЛ-інфекція. – 2015. – № 3. – С. 45-49.
 5. Лемко О.І. Імунореабілітація реконвалесцентів після негоспітальних пневмоній із супутнім бронхообструктивним синдромом // Астма та алергія. – 2015. – N 2. – С. 37-41.
 6. Марущак М.І. Аналіз розповсюдженості нозокоміальних пневмоній у м. Черкаси та фактори, що впливають на їх розвитку // Магістр медсестринства. – 2014. – № 1. – С. 127-132.
 7. Марущак М.І. Сучасні фактори розвитку позалікарняних пневмоній // Магістр медсестринства. – 2014. – № 1. – С. 122-126.
 8. Недашківський С.М. Антибактеріальна терапія госпітальних пневмоній // Медицина неотложных состояний. – 2014. – № 3. – С. 121-125.
 9. Няньковський С.Л. Проблеми вітамінодефіциту у дітей із позашпитальною пневмонією // Лікарська справа = Врачебное дело. – 2015. – № 1/2. – С. 153-154.
 10. Пасечник Д.А. Особливості перебігу позалікарняних пневмоній // Медсестринство. – 2014. – N 1. – С. 54.
 11. Передумови розвитку та особливості лікування хворих на негоспітальні пневмонії у поєднанні з анемічним синдромом: методичні рекомендацї / Міністерство охорони здоров’я України, Український центр наукової медичної інформації та патентно-ліцензійної роботи, Установа-розробник: Державний вищий навчальний заклад “Івано-Франківський національний медичний університет”; Укладачі: М.М.Островський та інші. – Киiв, 2013. – 19 с.
 12. Пневмонія / Авт.: М.С.Регеда та ін.; Львівський нац. мед. ун-т ім.Данила Галицького. – Л., 2012. – 154 с.
 13. Роль порушень неспецифічної резистентності в перебігу негоспітальних пневмоній негоспітальних пневмоній // Український пульмонологічний журнал. – 2015. – № 2. – С. 65-68.